kolejka do namiotu klastra

Profilaktyka 40+ 29.08.2021 r. Łomża

Dnia 29 08 2021 roku w Łomży, przy Kościele Rzymskokatolickim pod wezwaniem. Krzyża Świętego Fundacja Zdrowe Miasto jako Koordynator Klastra Medycznego we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia zorganizowała już po raz trzeci event promujący program pilotażowy „ Profilaktyka 40 plus”. Event odbył się w godzinach 10:00-16:00, a osoby biorące w nim udział mogły skorzystać z porad: dietetyka, internisty, kardiologa, dermatologa. Istniała również możliwość wykonania podstawowych badań : w tym badanie składu masy ciała, poziomu cukru we krwi, zmierzenie ciśnienia tętniczego oraz zbadanie znamion dermatoskopem. Mieszkańcy mogli skonsultować swoje problemy z fizjoterapeutą oraz wykonać podstawowe badanie oczu. Tak jak podczas poprzednich wydarzeń można było wyrobić kartę EKUZ, zaszczepić się przeciwko Covid- 19 oraz nauczyć się wykonywać pierwszą pomoc medyczną.

Do badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS zachęcała mieszkańców Łomży wybitna lekkoatletka Maria Andrejczyk, która na olimpiadzie w Tokio zdobyła srebrny medal w rzucie oszczepem.
– Jestem tutaj, aby zachęcić Państwa do zadbania o swoje zdrowie. Jako zawodowy sportowiec dobrze wiem, jak to zdrowie jest ważne, ponieważ jest ono głównym wyznacznikiem sportowych sukcesów. Kiedy tego zdrowia nie ma, ja na te zawody nawet nie mogę pojechać, ponieważ miesiącami tułam się po lekarzach – powiedziała mistrzyni. – Dwa
razy w swoim życiu spóźniłam się z diagnozą i dwa razy musiałam zostać zoperowana. Chciałabym abyście Państwo uniknęli czegoś takiego. My zawodowi sportowcy mamy obowiązek wykonywania regularnych badań do co pół roku z każdego zakresu, żeby kontrolować swój organizm. Kontrolując organizm nabieramy świadomości własnego ciała,
własnego zdrowia, a dzięki temu też możemy kontrolować swoje życie. Bez zdrowia nie ma frajdy z życia – przekonywała Maria Andrejczyk.